Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

 

Polonez na 100-lecie odzyskania Niepodległości

 

Interaktywny konkurs historyczny  „100 lat niepodległości" 

zdjęcia 21 kwietnia 2018 109

       W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie liceum. Przeprowadzony był 11.04.2018 r. na platformie Kahoot!, zagadnienia do quizu przygotowali nauczyciele historii p. dyrektor Elżbieta Widyma i p. Anna Danilczuk.  P. Iwona Karczmarz wprowadziła pytania do testu. Pytania do konkursu wyświetlano na ekranie, a uczniowie za pomocą telefonów wybierali odpowiedzi. 
       Mistrzem wiedzy historycznej został  uczeń klasy II LO Rafał Adamczuk – I miejsce, II miejsce zajęła – Magda Tuniak kl. II LO, III miejsce z jednakową liczbą punktów zajęły Katarzyna Mazurek i Karolina Popek – kl. II LO, wyróżnienie w konkursie otrzymała Wiktoria Kołdej z I LO.
       Nagrody zwycięzcom  wręczono podczas akademii z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
 
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:
Agnieszka Jałowicka – nauczycielka historii i języka polskiego – przewodnicząca,
Anna Danilczuk – nauczycielka historii i języka niemieckiego – członek,
Iwona Karczmarz – nauczycielka  matematyki, informatyki – członek. 


„Kolory Niepodległości" - powiatowy konkurs plastyczny  w kl. I-III

 

            W kwietniu br. w klasach I-III szkoły podstawowej realizowany był powiatowy konkurs plastyczny „Kolory Niepodległości", którego organizatorem było Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Zamościu. Etap szkolny zakończył się 24 kwietnia, wpłynęło 18 prac plastycznych. Komisja konkursowa wyłoniła 3 laureatów, których prace przesłano do etapu powiatowego.

     Laureaci konkursu:

I miejsce – Arkadiusz Dudek (kl. II)

II miejsce – Oliwia Prokop (kl. III a)

III miejsce – Amelia Lasko (kl. III c)

            Prace zostały wykonane pod kierunkiem nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej: Lucyny Marnik, Jolanty Sieczkowskiej, Jolanty Bednarek vel Bednarczuk.

 

Dąb Niepodległości posadzony

      27 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się sadzenie Dębu Niepodległości. Partnerem tego wydarzenia było Nadleśnictwo Strzelce reprezentowane przez p. Radosława Kalisza. Uroczystość ta była połączona z obchodami 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Posadzenia dębu dokonali m.in.: przedstawiciel Nadleśnictwa, pani dyrektor Elżbieta Widyma, ks. dziekan Zygmunt Żółkiewski oraz przedstawiciele Samorządów Uczniowskich działających  w naszej szkole.

 

 

Przedszkolaki na 100-lecie Niepodległej 

 
 
 

Konkurs plastyczny „Kolory Niepodległości"

  

            W dniu 24 kwietnia br. w Przedszkolu Samorządowym Zespołu Szkół   im. H. Sienkiewicza w Grabowcu odbyło się posiedzenie komisji konkursowej oceniającej prace konkursu plastycznego „Kolory Niepodległości" na etapie przedszkolnym.

Na konkurs wpłynęło 15 prac.

Komisja konkursowa w składzie:

 • Lucyna Marnik,
 • Zofia Greniuk,

w oparciu o oparciu o takie kryteria jak:

 • zgodność z tematyką konkursu,
 • walory artystyczne,
 • samodzielność

wyłoniła następujących laureatów: Julia Kulik, Lena Hrycaj, Nina Staszczuk.

Prace dzieci zostaną przekazane do etapu powiatowego.   

 

 

    Konkurs recytatorski pt. ,,Barwy Ojczyste"          

 
20180413 120414      
     
         Dnia 13 kwietnia br. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. ,,Barwy Ojczyste". Konkurs został zorganizowany w związku z rocznicą 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzieci z każdej grupy przedszkolnej recytowały wierszeo tematyce związanej z naszą Ojczyzną.

      Występy przedszkolaków oceniało jury, w którego skład wchodziły panie: Agnieszka Jałowicka i Ewa Radelczuk. Konkurs obejmował dwie kategorie wiekowe - dzieci młodsze i dzieci starsze.  W kategorii dzieci młodszych wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce – Wiktoria Baj z oddziału „Maluchy"
II miejsce – Julian Soroka z oddziału „Starszaki",
III miejsce – Zuzanna Krawczuk z oddziału „Starszaki".
 
     W kategorii dzieci starszych:
I miejsce – Julia Kulik z oddziału 0 „a",
II miejsce – Anika Nowoświatłowska z oddziału 0 „a",
III miejsce – Hubert Osuchowski z oddziału 0 „b".
 
Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. 
 
 
 
 
 

Moja Ojczyzna

 
         W ramach obchodów 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę,w oddziale przedszkolnym 0 „a" zostały przeprowadzone zajęcia związane z tą tematyką. Dzieci utrwaliły sobie znajomość symboli narodowych – godła, flagi państwowej i hymnu narodowego. Samodzielnie narysowały nasze godło – Orła Białego. 

        Podczas wcześniejszych zajęć dzieci poznały legendy związane z Polską, uczyły się hymnu narodowego – „Mazurka Dąbrowskiego" i włączyły się w jego odśpiewanie w czasie uroczystego apelu, który odbył się 27 kwietnia br.

 

 

 

 

 

Kąciki patriotyczne w przedszkolu

 
         W ramach działań związanych ze 100 – leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, w każdej sali przedszkolnej zostały urządzone kąciki patriotyczne. Dzieci umieściły w nich symbole narodowe, książki, obrazki związane z naszą ojczyzną, jej historią, kulturą, tradycjami ludowymi. Przedszkolaki wykonały też biało – czerwone flagi, narysowały herb Polski – Orła Białego. 

 


 

 

„Barwy Ojczyste” – konkurs recytatorski oddziały przedszkolne

 

 

     Dnia 13.04.2018r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. ,,Barwy Ojczyste". Konkurs został zorganizowany w związku z rocznicą 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzieci z każdej grupy przedszkolnej recytowały wiersze o tematyce związanej z Naszą Ojczyzną.

      Występy przedszkolaków oceniało jury, w którego skład wchodziły panie: Agnieszka Jałowicka i Ewa Radelczuk.

    Konkurs obejmował dwie kategorie wiekowe: dzieci młodsze i dzieci starsze. W kategorii dzieci młodszych wyłoniono następujących zwycięzców:

 • I miejsce – Wiktoria Baj z oddziału Maluchy

 • II miejsce – Julian Soroka z oddziału Starszaki,

 • III miejsce – Zuzanna Krawczuk z oddziału Starszaki.

W kategorii dzieci starszych:

 • I miejsce – Julia Kulik z oddziału 0a,

 • II miejsce – Anika Nowoświatłowska z oddziału 0a,

 • III miejsce – Hubert Osuchowski z oddziału 0b.

Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. 

 
 
 

Ogólnopolski projekt eTwinning  „Listy do Stulatki. Sto lat Wolności"

  

      W szkole podstawowej i gimnazjum jest realizowany ogólnopolski projekt eTwinning  „Listy do Stulatki. Sto lat Wolności".  Pomysł projektu pojawił się w związku z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i licznymi działaniami, jakie z tej okazji podejmują szkoły. Projekt polega na pisaniu listów z życzeniami, wspomnieniami itp. do Jubilatki - Stuletniej Wolnej Polski i wysyłanie ich do naszej szkoły, gdzie w maju powstanie z nich księga pamiątkowa.
        Do projektu, którego autorką jest p. Joanna Szatraj, przystąpiło 47 szkół z całej Polski. 
 
 
 

 


Ważne wydarzenia z historii Polski na gazetkach

 
      W miesiącach styczeń – luty oraz na początku marca w klasach I-III LO wykonano gazetki nawiązujące do ważnych  wydarzeń z historii Polski, z uwzględnieniem naszej „małej Ojczyzny" – Grabowca. Gazetki przedstawiały tematykę powstania styczniowego, którego rocznicę obchodziliśmy 22 stycznia, nawiązywały również do wydarzeń z naszej najbliższej okolicy – wysiedlenia Grabowca i okolic, które dla mieszkańców Zamojszczyzny były i są do dzisiaj jednym z najtragiczniejszych faktów w naszej „małej Ojczyźnie". Uczniowie wykonali również gazetki poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

IMG 20180301 111326

 

IMG 20180301 111335


 

„Orzeł Biały - nasza duma"

      Uczennice naszej szkoły - Magda Tuniak (kl. I LO) oraz Martyna Kaczmara (kl. V b) przygotowały prace na konkurs „Orzeł Biały - nasza duma". Prace zostały wykonane pod kierunkiem panin Zofii Greniuk. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu. 
 

P1010223        P1010226

 

       

Orzeł Biały      

      Praca Martyny Czaty -  uczennicy kl. Vb  została wyróżniona w etapie okręgowym Konkursu Ogólnopolskiego „Orzeł Biały – nasza duma". Organizatorem konkursu był Senat Rzeczypospolitej Polskiej.