Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
„Droga pamięci – drogą do zrozumienia"
,,Będziemy pamiętać – losy więźniarek z Zamojszczyzny w obozie w Ravensbrück”
Projekt ,,Mój pamiętnik z obozu śmierci – Dachau” współfinansowany przez organizację międzynarodową - Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży
W dniach 31 maja – 07 czerwca 2015 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu wzięła udział w wyjeździe do miejsca pamięci, byłego obozu koncentracyjnego w Dachau. W ramach merytorycznego przygotowania do wyjazdu młodzież uczestniczyła w lekcji historii, przygotowanej i przeprowadzonej w szkole przez pracownika IPN O/Lublin p. dr. Mariusza Sawę. Tematem spotkania był totalitaryzm oraz warunki życia obozowego.
Podczas czterodniowych warsztatów w Dachau młodzież zmagała się również z trudną tematyką II wojny światowej. W pierwszym dniu projektu uczniowie zwiedzili były obóz koncentracyjny, następnie przez kolejne dni pracowali w dwóch grupach analizując min: etapy powstawania obozu, biografie więźniów, warunki życia obozowego. Jednym z elementów warsztatów było obejrzenie filmu dokumentującego losy jednej z więźniarek, by następnie opisać przeżycia bohaterki oraz wystosować do niej list. Zadanie to bardzo poruszyło naszą młodzież a efekty ich pracy zostały wysoko ocenione przez prowadzących warsztaty. W kolejnym dniu młodzież zwiedziła miejsce dawnej strzelnicy w Hebertshausen i cmentarz Leitenberg. Warsztaty w Dachau prowadzili: p. Anna Wilhelm – Stempin oraz p.Jan Kwiatkowski. Podczas pobytu uczniowie mieszkali w schronisku młodzieżowym w Dachau.
W ostatnim dniu projektu młodzież zwiedziła przepiękne miasto Monachium. Najpierw udaliśmy się do zamku Schleissheim a następnie do zamku Nymphenburg dawnej letniej rezydencji Wittelsbachów wMonachium, która wraz z parkiem Nymphenburg stanowi jednolite założenie pałacowo-parkowe, zajmujące pod względem architektonicznym jedno z pierwszych miejsc w Europie. W Monachium podziwialiśmy przepiękny Plac Mariacki czyli centralny plac miejski w Monachium w Bawarii. Wokół niego skupiają się najważniejsze i najstarsze zabytki miasta w tym Katedra Najświętszej Marii Panny. Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów było zwiedzanie salonu BMW oraz stadionu piłkarskiego Allianz Arena - obecnie jednego z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Ostatni wieczór przed wyjazdem spędziliśmy w przepięknym uzdrowiskowym miasteczku Bad Tölz, leżącym około 20 km od granicy z Austrią.
W wyjeździe wzięło udział 19 uczniów gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego : Barańska Karolina Magdalena, Bednaruk vel Bednarczuk Stanisław, Bernard Magdalena Marta, Jałowicki Jakub, Karpiuk Julia, Karpiuk Karolina, Kodeniec Paweł, Kołdej Wiktoria, Kudyba Karol Tomasz, Malinowska Anna, Megas Roksana, Pieczykolan Klaudia, Pomazanka Michał, Radelczuk Jakub, Szafran Joanna, Szczuka Oliwia, Tuniak Magda Natalia, Zapalski Tomasz. Opiekunami podczas wyjazdu były nauczycielki: Danilczuk Anna, Mandziuk Anna i Jaworska Beata.
W dniach 16 – 22 czerwca grupa 15 uczniów z gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu uczestniczyła w wyjeździe do Niemiec. Uczniowie wzięli udział w projekcie p.t.: ,,Będziemy pamiętać – losy więźniarek z Zamojszczyzny w obozie w Ravensbrück”. Podczas czterodniowych warsztatów w byłym obozie dla kobiet w Ravensbrück młodzież zmagała się z trudną tematyką II wojny światowej. Efektem ich pracy była prezentacja plakatów na temat życia obozowego więźniarek i więźniów obozu Ravensbrück. W ostatnim dniu projektu młodzież zwiedziła stolicę Niemiec – Berlin.
W projekcie wzięło udział 15 uczniów zespołu szkół w Grabowcu: Anna Diduch, Oliwia Mroczek, Stanisław Bednaruk vel Bednarczuk, Tomasz Soroka, Jakub Radelczuk, Monika Ciszewska, Magda Zwolińska, Gabriela Sawicka, Aleksandra Jabłońska, Joanna Margol, Karolina Barańska, Łukasz Sitarczuk, Karol Kudyba, Dawid Morokiszka, Karolina Karpiuk.
Wyjazd młodzieży, oprócz wpłat uczniów, możliwy był dzięki wsparciu finansowemu m.in.: Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, p. Bronisławy Zielińskiej - dyrektor Powiatowego Banku Spółdzielczego O/Grabowiec, Rady Rodziców przy Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza oraz innych ofiarodawców. Wszystkim, dzięki którym ten wyjazd był możliwy, z całego serca dziękujemy.
Uczniowie oraz organizatorki wyjazdu: Anna Danilczuk, Anna Mandziuk, Joanna Szatraj.
Wyjazd do Niemiec. Berlin
Wyjazd do Niemiec. Ravensbrück
Projekt ,,Mój pamiętnik z obozu śmierci – Dachau" współfinansowany przez organizację międzynarodową Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży
W dniach 31 maja – 7 czerwca 2015 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu wzięła udział w wyjeździe do miejsca pamięci - byłego obozu koncentracyjnego w Dachau. W ramach merytorycznego przygotowania do wyjazdu młodzież uczestniczyła w lekcji historii, przygotowanej i przeprowadzonej w szkole przez pracownika IPN O/Lublin pana doktora Mariusza Sawę. Tematem spotkania był totalitaryzm oraz warunki życia obozowego.
Podczas czterodniowych warsztatów w Dachau młodzież zmagała się z trudną tematyką II wojny światowej. W pierwszym dniu projektu uczniowie zwiedzili były obóz koncentracyjny, następnie przez kolejne dni pracowali w dwóch grupach analizując mi.n.: etapy powstawania obozu, biografie więźniów, warunki życia obozowego. Jednym z elementów warsztatów było obejrzenie filmu dokumentującego losy jednej z więźniarek, by następnie opisać przeżycia bohaterki oraz wystosować do niej list. Zadanie to bardzo poruszyło naszą młodzież a efekty ich pracy zostały wysoko ocenione przez prowadzących warsztaty. W kolejnym dniu młodzież zwiedziła miejsce dawnej strzelnicy w Hebertshausen i cmentarz Leitenberg. Warsztaty w Dachau prowadzili: pani Anna Wilhelm – Stempin oraz pan Jan Kwiatkowski. Podczas pobytu uczniowie mieszkali w schronisku młodzieżowym w Dachau.
W ostatnim dniu projektu młodzież zwiedziła przepiękne miasto Monachium. Najpierw udaliśmy się do zamku Schleissheim a następnie do zamku Nymphenburg -dawnej letniej rezydencji Wittelsbachów w Monachium, która wraz z parkiem Nymphenburg stanowi jednolite założenie pałacowo-parkowe, zajmujące pod względem architektonicznym jedno z pierwszych miejsc w Europie. W Monachium podziwialiśmy przepiękny Plac Mariacki czyli centralny plac miejski w Monachium w Bawarii. Wokół niego skupiają się najważniejsze i najstarsze zabytki miasta w tym Katedra Najświętszej Marii Panny. Dodatkową atrakcją dla naszych uczniów było zwiedzanie salonu BMW oraz stadionu piłkarskiego Allianz Arena - obecnie jednego z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Ostatni wieczór przed wyjazdem spędziliśmy w przepięknym uzdrowiskowym miasteczku Bad Tölz, leżącym około 20 km od granicy z Austrią.
W wyjeździe wzięło udział 19 uczniów gimnazjum oraz liceum ogólnokształcącego: Karolina Barańska, Stanisław Bednaruk vel Bednarczuk, Magdalena Bernard, Jakub Jałowicki, Julia Karpiuk, Karolina Karpiuk, Paweł Kodeniec, Wiktoria Kołdej, Karol Kudyba, Anna Malinowska, Roksana Megas, Klaudia Pieczykolan, Michał Pomazanka, Jakub Radelczuk, Joanna Szafran, Oliwia Szczuka, Magda Tuniak, Tomasz Zapalski. Opiekunami podczas wyjazdu były nauczycielki: Anna Danilczuk, Anna Mandziuk i Beata Jaworska.
- Szczegóły
- Kategoria: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Od pierwszych dni wojny na Ukrainie nasz Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicz w Grabowcu zaangażował się w pomoc i wsparcie uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli i znaleźli schronienie w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Grabowcu. Nasza pomoc Ukraińcom jest możliwa dzięki realizowanemu projektowi: Wsparcie ukraińskich partnerów – Unterstützung ukrainischer Partner i otrzymanej dotacji z Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Projekt był realizowany dla grupy 20 uchodźców z Ukrainy, w okresie od 4 kwietnia do 23 kwietnia 2022 r. którzy przybyli do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. Nasze działania jako gospodarza polegały na przygotowaniu i zapewnieniu odpowiednich warunków noclegowych, doposażeniu schroniska w niezbędny sprzęt, przybory, ubrania umożliwiający dłuższy pobyt dzieci i matek z Ukrainy. Te zadania koordynowały: pani Anna Kwiatkowska – Stankiewicz i pani Urszula Kwiatkowska. W szkole zarówno nauczyciele i uczniowie podjęli działania służące adaptacji i integracji dzieci i uczniów ukraińskich z rówieśnikami polskimi. Na wspólnych zajęciach edukacyjnych w szkole, prowadzonych przez panią Beatę Jaworską, uczniowie przygotowali podstawowe zwroty, zarówno w języku polskim i ukraińskim, które następnie zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Pięciu ukraińskich uczniów rozpoczęło naukę w Szkole Podstawowej w Grabowcu, w oddziałach ogólnodostępnych. Nasz działania skierowane były na wsparcie językowe całej grupy, w tym celu zorganizowano dodatkowe zajęcia z języka polskiego, prowadzone przez panią Barbarę Fik i panią Agatę Łaszyńską – Sioma.
W trakcie pobytu grupy ukraińskiej przypadały Święta Wielkanocne, obchodzone zarówno przez katolików i prawosławnych. Nauczyciele – wolontariusze z naszej szkoły podjęli działania mające na celu przybliżenie tradycji wielkanocnych. Nasi goście uczestniczyli w procesji z palmami ulicami Grabowca podczas Niedzieli Palmowej. Pracownicy stołówki szkolnej zadbali o przygotowanie potraw i ciast wielkanocnych, które znalazły się na stole wielkanocnym.
W takcie pobytu grupy w naszym Zespole Szkół organizowane były różnorodne zajęcia integrujące, konkury tematyczne, wspólny udział w uroczystościach szkolnych: Dzień Patrona, Piknik integracyjny w Dańczypolu podczas którego grupa ukraińska prezentowała się śpiewając piosenki w języku ukraiński.
Efektem podjętych działań jest nawiązanie relacji rówieśniczych polsko – ukraińskich, podstawowy znajomości języka polskiego, poznanie polskich zwyczajów i tradycji Świąt Wielkanocnych.
Koordynatorem realizowanego projektu była pani Elżbieta Widyma – dyrektor Zespołu Szkół w Grabowcu.
Foto relacja z pobytu partnerów z Ukrainy