Aktualności

P1010695

Mikołajki to jedno z najbardziej ukochanych i wyczekiwanych przez dzieci świąt. Szkolna biblioteka również włączyła się w obchody tego święta i 6 grudnia gościliśmy w bibliotece dzieci z oddziału przedszkolnego 0b wraz w wychowawcą.

Dzieci poznały historię Świętego Mikołaja, wysłuchały wierszy o tematyce mikołajkowej, uważnie słuchały fragmentu książki „Mikołaj w opałach”, chętnie opowiadały o prezentach mikołajkowych. Było to bardzo miłe spotkanie wprowadzające w radosny, świąteczny klimat.

nauczyciel bibliotekarz

Galeria

 

 

 

 

P1010669

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b oraz klasy II poznały historię pluszowego misia, obejrzały wystawę książek „Miś w literaturze”, których bohaterem jest miś. Zaprezentowały kolegom i koleżankom swoje misie.

Świetnie bawiły się podczas odgadywania zagadek, słuchania wierszy o misiach, oglądania filmu o przygodach Kubusia Puchatka. Wysłuchały również fragmentów książek „Magiczne słowo Lekcje ze Stumilowego Lasu” i „Dzień Misia”.

Dzięki spotkaniom w bibliotece dzieci wiedzą, skąd wywodzi się pluszowy miś i jego święto, znają i wymieniają utwory, których bohaterem jest miś, znają wygląd i zwyczaje niedźwiedzi.

Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             nauczyciel bibliotekarz

Galeria

 

 

P1010658

20 listopada – to wyjątkowy dzień, rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. To dzień, w którym uwaga kierowana jest na dzieci i ich prawa. Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? Święto to zostało uchwalone przez polski Sejm 7 listopada 2014 r., by przypomnieć dorosłym, że „prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”.

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują te same prawa. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona w 1988 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z poszanowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, który zwracał uwagę na godne traktowanie dzieci.

O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać.

W szkolnej bibliotece w dniach 23-24 listopada przeprowadzono zajęcia poświęcone prawom dzieci. Szczególną uwagę zwrócono na prawo do: życia i rozwoju, wychowania w rodzinie, wychowania bez przemocy, swobody wypowiedzi, nauki, informacji, zadawania pytań, wypoczynku. Wykorzystano materiały i publikacje dostępne w bibliotece szkolnej.

nauczyciel bibliotekarz

Galeria

 

 

 

 

P1010166

29 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 r. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Patronką święta wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele książek napisała z myślą o dzieciach.

Biblioteka szkolna szkoły podstawowej włączyła się w obchody święta i promowała ideę głośnego czytania. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, pozwalają przeżywać emocje. W bibliotece czytali nauczyciele, uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej, dzieci z przedszkola i świetlicy szkolnej. Wykorzystano książki zakupione do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym biblioteka uczestniczyła w latach poprzednich.

Do głośnego czytania zachęcamy dzieci i rodziców cały rok, bo jest ono tym dla umysłu, co gimnastyka dla ciała. „Kto czyta książki – żyje podwójnie” – U. Eco

nauczyciel bibliotekarz

Galeria