3

W ubiegły czwartek, 11 kwietnia 2024 r., uczniowie klas VI wraz ze swoimi wychowawczyniami, panią Marzeną Salińską oraz panią Beatą Jaworską, wzięli udział w spotkaniu ze strażakami OSP w Grabowcu. Spotkanie odbyło się w remizie i miało na celu przybliżenie uczniom zawodu strażaka. Strażak to zawód zaufania społecznego i wielu młodych ludzi chciałoby w przyszłości go wykonywać. Spotkanie ze strażakami było więc doskonałą okazją do zaprezentowania tej profesji. Strażacy opowiedzieli uczniom o tym, jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na strażaka, jakie kursy i szkolenia powinien ukończyć oraz jakie egzaminy powinien zdać taki kandydat, by zostać strażakiem OSP. Uczniowie dowiedzieli się również jak wygląda ścieżka kształcenia na zawodowego strażaka.

Podczas dwugodzinnego spotkania strażacy przybliżyli uczniom swoją pracę. Opowiedzieli o akcjach, w których bierze udział straż pożarna, o systemie alarmowania oraz przypomnieli numery alarmowe, które każdy z nas powinien znać. Bardzo ciekawym elementem spotkania było zaprezentowanie uczniom sprzętu ratowniczego i gaśniczego, który strażacy używają podczas akcji. Panowie bardzo szczegółowo objaśnili, w których sytuacjach są wykorzystywane poszczególne narzędzia.

Na zakończenie spotkania strażacy, przy użyciu fantoma, przypomnieli uczniom zasady udzielania pierwszej pomocy, a dokładnie zasadę przeprowadzania resuscytacji, czyli zasadę 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwóch wdechów, gdy zauważamy brak akcji serca lub oddechu u osoby poszkodowanej.

Dziękujemy panu Mirosławowi Bednarczykowi, panu Andrzejowi Cybulskiemu oraz panu Piotrowi Boczkowskiemu, strażakom OSP w Grabowcu, za tak ciekawe spotkanie.