8

W czwartek 11 stycznia br. uczniowie klas VI, VII i VIII, pod opieką pani Beaty Jaworskiej, pani Agnieszki Jałowickiej oraz pani Agaty Łaszyńskiej – Sioma, obejrzeli spektakl teatralny zatytułowany „Projekt Mickiewicz” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Spektakl odbył się w Zamojskim Domu Kultury i przedstawiał dzieła naszego wieszcza narodowego zawarte w podstawie programowej, m.in.: „Pani Twardowska”, „Powrót taty”, „Dziady” cz. II, „Świtezianka”, „Pan Tadeusz”.

Podczas spektaklu uczniowie obejrzeli niebywałe sceny, które rozegrały się w Muzeum Adama Mickiewicza, gdzie odbył się niezwykły konkurs recytatorski, podczas którego ich rówieśnicy musieli mierzyć się z wyżej wspomnianymi utworami poety. Ten pełen napięcia i wielu zwrotów akcji spektakl dał uczniom możliwość odkrycia na nowo dzieł Mickiewicza, a tym samym była to świetna powtórka przed egzaminem ósmoklasisty.

A tak przy okazji warto wspomnieć, że kontakt ze sztuką jest bardzo ważny, niezależnie od wieku. Oglądane spektakle kształtują naszą wyobraźnię, rozwijają osobowość, uczą wrażliwości oraz pokazują, że niemal bezpośredni kontakt z aktorem daje o wiele więcej satysfakcji niż oglądanie go na ekranie telewizora. W czasach, kiedy kontakt ze sztuką został zastąpiony przez oglądanie seriali czy obserwowanie youtuberów, takie wyjazdy mają ogromne znaczenie dla rozwoju naszych uczniów.