1

    We wrześniu br. uczniowie klas V i VI realizowali projekt edukacyjny związany z wierzeniami pierwszych cywilizacji i tym samym przenieśli się do świata starożytnych Greków, Egipcjan i Rzymian. W ramach projektu mieli m.in. okazję bliżej poznać świat starożytnych Greków, w szczególności ich wierzenia, kulturę i osiągnięcia, czyli starożytną Grecję, którą bez wątpienia można nazwać kolebką cywilizacji europejskiej. Uczniowie poznali mitologię, która stanowi cenne źródło wiedzy na temat życia oraz wierzeń starożytnych Greków i jednocześnie jest natchnieniem dla poetów i pisarzy.

    Zwieńczeniem projektu był wspólny piknik bogów w Dańczypolu, który 3 października zamienił się w górę Olimp – siedzibę bogów greckich. Oczywiście w bogów wcielili się nasi uczniowie, którzy wspaniale prezentowali się w swoich boskich strojach. Nie zapomnieli też o swoich atrybutach, dzięki którym byli rozpoznawalni. Słowa uznania należą się przede wszystkim rodzicom, którzy wraz z dziećmi przygotowali stroje oraz rekwizyty. Piknik, w myśl słów Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam.”, był doskonałą okazją do utrwalenia wiedzy na temat starożytnych cywilizacji.

    Podczas pikniku na uczniów czekało wiele atrakcji nawiązujących do starożytności. Przede wszystkim odbyły się Igrzyska Olimpijskie, a ich zwycięzcy zostali nagrodzeni wieńcami laurowymi. Bogowie i boginie wcielili się także w rolę starożytnych filozofów i wygłosili swoje przemówienia na temat: „Uczyć się czy nie uczyć? – oto jest pytanie!”, ćwicząc w ten sposób elementy retoryki. Wszak filozofia jest jednym z największych osiągnięć starożytności, a sama sztuka przemawiania podczas wystąpień publicznych jest umiejętnością przydatną także w dzisiejszych czasach. Na uczcie olimpijskiej nie zabrakło także muzyki, oczywiście greckiej, w rytm której bawili się wszyscy bogowie i boginie. Jedną z atrakcji pikniku był koncert Apolla - boga muzyki, poezji, tańca i wróżb. Uczniowie musieli także zmierzyć się w konkurencjach sprawdzających ich znajomość świata starożytnego oraz umiejętność współpracy w grupie. W zespołach klasowych rozwiązywali quiz wiedzy o wierzeniach pierwszych cywilizacji oraz wzięli udział w konkursie „Mitologiczne kalambury”. Duże emocje wśród nich wzbudziły także wybory Miss i Mistera Olimpu. Wybór był bardzo trudny, ale udało się go rozstrzygnąć bez mitologicznego „jabłka niezgody”, chociaż i tym razem w konkursie na najpiękniejszą wygrała Afrodyta. Na zakończenie pikniku, w samym pałacu Zeusa - na szczycie Olimpu, nagrodzono wszystkich zwycięzców. Oczywiście na uczcie pojawiły się greckie przysmaki (winogrona, oliwki), przywiezione przez Panią dyrektor Elżbietę Widymę, która odwiedziła nas na Olimpie oraz nektar bogów. Nad ogniem czuwał Pan Piotr, który dbał, by każdy z bogów mógł przekąsić coś ciepłego.

     Wizyta na Olimpie była wyśmienitą zabawą dla wszystkich oraz niezapomnianą lekcją o starożytnym świecie. Na świeżym powietrzu, w uroczym plenerze i przy cudownej jesiennej pogodzie uczniowie bawili się, biorąc jednocześnie udział w lekcji języka polskiego, historii, muzyki, geografii i wychowania fizycznego. Projekt został zrealizowany pod kierunkiem nauczycieli: Pani Beaty Jaworskiej, Pani Agnieszki Jałowickiej, Pani Anny Danilczuk oraz Pana Karola Chilewicza. Opiekę nad uczniami podczas pikniku sprawowały również: Pani Dorota Diduch oraz Pani Agata Łaszyńska – Sioma. Podziękowania składamy także sołtysowi Dańczypola, Panu Zbigniewowi Czerwonce, który pomógł nam w organizacji pikniku oraz Panu Tomaszowi Jałowickiemu za wykonanie greckich kolumn, które nadały starożytnego klimatu naszemu spotkaniu.

Zapraszamy do fotogalerii

Galeria