narodowe czytanie plakat

Narodowe Czytanie to akcja organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, mająca na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury, a także wzmacnianie kulturowej i narodowej tożsamości Polaków.

Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (...) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole". Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w okolicznościowym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, nasza szkoła uczestniczyła w tym wydarzeniu. Fragmenty powieści „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czytali uczniowie Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Grabowcu: Bednarczyk Alicja, Burczyk Izabela, Chilewicz Albert, Dudek Arkadiusz, Ogórek Tomasz, Prokop Nikola, Steć Anna oraz Hawro Emilia, Jabłoński Tomasz, Jałowicka Wiktoria, Kołodziej Łukasz, Litwin Karol, Staszczuk Ewelina, Widyma Zofia, Winiarska Martyna.