IMG 3096

    30 maja br. grupa 37 uczniów z klasy szóstej i ósmej wraz z opiekunami panią Zofią Bednarczuk, panią Renatą Pieczykolan, panem Krzysztofem Karczmarzem i panem Wojciechem Widymą brała udział w wycieczce do Urszulina, gdzie znajduje się Poleski Park Narodowy. Celem wyjazdu było poznanie piękna i bogactwa przyrodniczego Poleskiego Parku Narodowego oraz popularyzacja turystyki pieszej. Wycieczka rozpoczęła się od projekcji filmu o Poleskim Parku Narodowym oraz zwiedzania Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego. Zobaczyliśmy dużo młodych  żółwi i dowiedzieliśmy się, na czym polega opieka nad tym jedynym w Polsce gatunkiem żółwia. Następnie wraz z przewodnikiem, udaliśmy się na ścieżkę przyrodniczą Dąb Dominik o długości 3,5 km. Wędrując mijaliśmy różne rodzaje lasów: grąd, ols i bór bagienny, zwracając uwagę na ich charakterystyczny wygląd i skład gatunkowy.

   W Poleskim Parku Narodowym występuje szereg roślin związanych z torfowiskiem przejściowym.Rosną tam dwa bardzo rzadkie i chronione gatunki krzewów: brzoza niska i wierzba lapońska.Ponadto rosną tu inne gatunki związane z tego typu torfowiskami. Są to krzewinki z rodziny wrzosowatych: żurawina błotna, borówka bagienna, modrzewnica zwyczajna oraz liczne rośliny zielne: wełnianki pochwowata i wąskolistna, turzyce pospolita, nitkowata i dzióbkowata, tojeść pospolita i bukietowa, bobrek trójlistkowy.

    Rośliny występujące na torfowiskach to: paproć - zachylnik błotny i skrzyp bagienny, oraz masowo porastające poleskie torfowiska mchy torfowce.W zbiornikach wodnych występują takie rośliny jak grzybienie północne (lilie wodne), grążele żółte, bardzo rzadko występująca rośliną jest mięsożerna aldrowanda pęcherzykowata. Duże wrażenie zrobiło na nas jezioro Moszne otoczone rozległym torfowiskiem. Od pani przewodnik usłyszeliśmy, w jaki sposób powstają torfowiska i jakie są ich rodzaje.

    Dzięki wycieczce poznaliśmy walory przyrodnicze PPN, poszerzyliśmy  swoje wiadomości o ochronie gatunkowej roślin i zwierząt i miło spędziliśmy czas.

Galeria