DSC03254

    12 maja br. obchodziliśmy srebrny jubileusz nadania naszemu Zespołowi Szkół imienia Henryka Sienkiewicza. To już 25 lat pod patronatem tego wspaniałego pisarza i noblisty. Taka okazja musiała mieć wyjątkową oprawę. Nie zbrakło zatem Mszy św. na którą spod budynku naszego Zespołu Szkół przemaszerowali uczniowie, pracownicy szkoły, zaproszeni goście pod przewodnictwem pocztów sztandarowych naszej szkoły i zaprzyjaźnionych szkół sienkiewiczowskich. Mszy św. w intencji społeczności szkolnej przewodniczył proboszcz parafii św. Mikołaja w Grabowcu ks. Zygmunt Żółkiewski. W czasie Eucharystii nie brakowało akcentów związanych z powieściami Henryka Sienkiewicza; podczas ofiarowania razem z darami ołtarza złożono: portret Patrona szkoły, makietę latarni, miecze, mapę Afryki.
    Kolejna część uroczystości jubileuszowych odbyła się na hali sportowej Zespołu Szkół. Tam pani dyrektor Elżbieta Widyma powitała przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in.:  pan Mirosław Wójcik – wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie, pani Monika Żur – dyrektor Delegatury w Zamościu  Kuratorium Oświaty w Lublinie, pan Bartosz Popek – wójt Gminy Grabowiec, pani Elżbieta Czata – przewodnicząca Rady Gminy Grabowiec, dyrektorzy instytucji z terenu naszej gminy, ks. proboszcz Zygmunt Żółkiewski, dyrektorzy i poczty sztandarowe szkół sienkiewiczowskich ze Szczebrzeszyna, Komarowa Osady, Tereszpola-Kukiełek, Siedliszcza, Zamościa.  Pani Dyrektor przypomniała historię nadania imienia Henryka Sienkiewicza grabowieckiej szkole, osoby zaangażowane w zaprojektowanie sztandaru, napisanie hymnu szkoły, zredagowanie publikacji związanych ze szkołą i jej patronem...Wyraziła wdzięczność wobec nich oraz podziękowała wszystkim tym, dzięki wsparciu których przygotowana została uroczystość jubileuszowa. Głos zabrali także zaproszeni goście – pan wicekurator Mirosław Wójcik i pani dyrektor Monika Żur, gratulując szkole tak wspaniałego jubileuszu. Następnie Pani Dyrektor wręczyła  nagrody w konkursach sienkiewiczowskich oraz podziękowania wybranym osobom i instytucjom.
    Nadszedł wreszcie czas na część artystyczną zatytułowaną „Przyjęcie urodzinowe Sienkiewicza w dworku Czachórskich w  Grabowczyku" przygotowaną pod opieką i na podstawie autorskiego scenariusza pani Beaty Jaworskiej przy współpracy z: panią Agnieszką Jałowicką, panią Agatą Łaszyńską-Siomą, panem Karolem Chilewiczem, panią Małgorzata Hołosyniuk, panią Katarzyną Pedowską, panią Jolantą Bednaruk vel Bednarczuk, panem Jarosławem Kudybą. Jubileuszowe widowisko miało wyjątkowy rozmach. Brało w nim udział ponad 70 aktorów odtwarzających postaci z powieści Henryka Sienkiewicza. Na urodziny pisarza do dworku Czachórskich w Grabowczyku przybyli m.in.: latarnik Skawiński, Janko Muzykant, wysłani przez Sachema Indianie, Barbara Wołodyjowska, Helena Kurcewiczówna, Oleńka Billewiczówna, Staś Tarkowski, Ligia, Marek Winicjusz....Oczywiście, ze sceny ani na chwilę nie zniknęli Henryk Sienkiewicz i jego żona Maria oraz Stanisław Czachórski – gospodarz domu; na koniec pojawił się także Władysław Czachórski- wybitny malarz i przyjaciel noblisty. Wspaniała gra aktorska, stroje, dekoracje, muzyka i brawurowo wykonane piosenki – wszystko to złożyło się na niezwykłe wrażenia artystyczne. Na urodzinach Sienkiewicza nie zabrakło także toastu odśpiewanego przez wszystkich uczestników wydarzenia oraz urodzinowego tortu, którego skosztowali zaproszeni goście. A potem była wspólna zabawa....

Galeria