20230308 124857

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w upamiętnienie żołnierzy podziemia niepodległościowego. Uczniowie przygotowali okolicznościową gazetkę oraz obejrzeli film rekomendowany przez MEiN o Witoldzie Pileckim pt.: ,,Rotmistrz Pilecki". Wysłuchali również przepięknego koncertu poświęconego pamięci Żołnierzy Niezłomnych. W dniu 5 marca wspominaliśmy też 83. rocznicę formalnego rozpoczęcia zbrodni katyńskiej. To wtedy Biuro Polityczne KC WKP(b) zaaprobowało wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSSR (szefa NKWD) Ławrientija Berii (zawarty w tajnym piśmie nr 794/B (794/Б) z 2 marca 1940 r.) o rozstrzelaniu oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczpospolitej Polskiej.

Poprzez pamięć o wydarzeniach z przeszłości, z tragicznej przeszłości naszego narodu,  młode pokolenie kształtuje swoją teraźniejszość oraz buduje odpowiedzialnie przyszłość.

Link do obejrzenia koncertu:

Koncert „Młodzi Niezłomnym" – zapraszamy do oglądania! - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Link do filmu o Witoldzie Pileckim:

Rotmistrz Pilecki 2022 - film krótkometrażowy | StoryZone.One | WERSJA 4K #Pilecki #ww2 - YouTube