P1600481

     Z okazji 80. rocznicy wysiedlenia Grabowca i okolic nauczyciele historii Zespół Szkół w Grabowcu zorganizowali I edycję międzyszkolnego konkursu literacko-historycznego pt. „Kartka z pamiętnika Dziecka Zamojszczyzny” – wysiedlone Dzieci Zamojszczyzny w latach 1942-1943.

     Odchodzą ostatni świadkowie, dlatego tak potrzebna jest pamięć o nich i o tamtych wydarzeniach. To właśnie młode pokolenie musi tę pamięć ponieść dalej.

     W czasie Akcji Wysiedleńczej Zamojszczyzny w latach 1942-1943 nasi dziadkowie i pradziadkowie przeżyli piekło na ziemi. Nasz konkurs jest wyrazem złożenia hołdu tamtemu pokoleniu. Pokoleniu, które doświadczyło tragedii. Trzeba, by młodzi ludzie pogłębiali wiedzę na temat historii Polaków w czasie II wojny światowej, by wzmacniali swoją tożsamość narodową.

    20 lutego 2023 r. został rozstrzygnięty ww. konkurs, na który wpłynęło 11 prac. Szkolna komisja konkursowa dokonała oceny prac konkursowych, uwzględniając kryteria zawarte w regulaminie i wyłoniła laureatów, którymi zostali:

    I miejsce – Rozalia Szumiło – kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II
w Uchaniach, opiekun: Katarzyna Podgórska-Smoła

    II miejsce – Joanna Gozdek - kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II
w Uchaniach, opiekun: Katarzyna Podgórska-Smoła

    III miejsce – Magda Popek – kl. VI, Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza
w Grabowcu, opiekun: Agnieszka Jałowicka

    Wyróżnienia otrzymały:

  1. Natalia Puczkowska – kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach, opiekun: Marzena Czerwonka
  2. Magdalena Blicharz - kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach, opiekun: Katarzyna Podgórska-Smoła
  3. Anna Swatowska - kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Uchaniach, opiekun: Dorota Siekierda
  4. Martyna Hajduk – kl. I LO, II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, opiekun: Elżbieta Tołyż

    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie prac. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Fundatorami nagród w konkursie byli Gminny Ośrodek Kultury w Grabowu i Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza. Na ręce dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Pana Dominika Kordysia, składamy serdeczne podziękowania.

Galeria