DSC02664

Bydlęce wagony, zaryglowane na wszystkie spusty, zabezpieczone drutem kolczastym, ciemno, a w nich stłoczone do granic możliwości dzieci i starcy, wywożeni z obozu przejściowego  w Zamościu, w nieznane...

  Tragedia polskich dzieci z Zamojszczyzny, wyrwanych ze swoich domów, Małych Ojczyzn, oderwanych od rodziców, narażonych na cierpienie i śmierć to bolesna, choć czasem zapominana,  karta naszej narodowej historii.
    Trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedlenia ludności z Gminy Grabowiec, poświęcone Pamięci Zgładzonych – Pamięci Ocalałych, rozpoczęły się w naszej szkole 24 lutego 2023 r.
    W uroczystości, zorganizowanej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Grabowcu, wzięli udział:  pan Bartosz Popek – wójt Gminy Grabowiec, pani Elżbieta Czata – przewodnicząca Rady Gminy, przedstawiciele Dzieci Zamojszczyzny i kombatantów, pan Dominik Kordyś – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu, uczestnicy konkursu historyczno-literackiego wraz z opiekunami oraz społeczność naszej szkoły.
   Pani Elżbieta Widyma – dyrektor szkoły powitała gości, następnie pani Agnieszka Jałowicka  podsumowała wyniki konkursu historyczno – literackiego  „Kartka z pamiętnika Dziecka Zamojszczyzny" i odczytała nazwiska zwycięzców, którym wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wykład historyczny zatytułowany „Akcja wysiedleńcza Gminy Grabowiec" wygłosił pan Waldemar Greniuk – były nauczyciel historii w naszej szkole.
    Program słowno - muzyczny „Pamiętny mroczny czas",  zaprezentowany przez uczniów liceum ogólnokształcącego, złożony z wierszy i piosenek o tematyce patriotyczno- wysiedleńczej oraz wspomnień świadków - Dzieci Zamojszczyzny, był wyrazem pamięci i hołdu ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń.

Dekoracje na uroczystość przygotowała pani Katarzyna Kasprowicz- Motowidło z Gminnego Ośrodka Kultury w Grabowcu, część artystyczną – nauczyciele pani Krystyna Zienkiewicz oraz pan Karol Chilewicz.

           Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wydarzenia:

Galeria 1

Galeria 2