Każda droga wymaga wysiłku, trudu;

na każdej można potknąć się i upaść.

Ale w ostatecznym rozrachunku to nie ma znaczenia.

Upadki trzeba wkalkulować w koszty dążenia do celu.

IMG 20221020 112003

    W dniach 20 - 22 października br. uczniowie naszego liceum brali udział w trzydniowej wycieczce   Kraków – Zakopane – Częstochowa.

   Pierwszego dnia  zwiedzaliśmy Kraków, tam zobaczyliśmy m.in. Kościół Mariacki, Wzgórze Wawelskie, Sukiennice, Rynek Główny, a także Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspaniałym przeżyciem było zwiedzanie Katedry na Wawelu, odwiedzenie grobów sławnych Polaków i wejście na wieżę Dzwonu Zygmunta.

    Po wizycie w Krakowie dotarliśmy do Murzasichla, gdzie zaplanowano nocleg i wyżywienie u Państwa Długoszów.

   Drugiego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który poprowadził nas na szlak do Morskiego Oka. Morskie Oko oraz prowadząca do niego magiczna Dolina Rybiego Potoku są uznawane za najpiękniejsze zakamarki Tatr, i to nie tylko tej polskiej części. To właśnie tutaj wielu turystów rozpoczyna swoją tatrzańską przygodę. Morskie Oko zrobiło na uczestnikach wycieczki piorunujące wrażenie. Dla niektórych, to był pierwszy raz w górach. Trzeba przyznać, że Morskie Oko to miejsce, które trzeba odwiedzić choć raz w swoim życiu. Piękne, między innymi dzięki temu, że dolina została obdarzona wysokogórskim krajobrazem postrzępionych grani i szczytów, które cudnie odbijają się w tafli jeziora.

   Pan przewodnik zwracał uwagę na ukształtowanie i rzeźbę terenu, piętrowość roślinną i klimat górski.  Była to wspaniała lekcja geografii, a poza tym mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcia w pięknych okolicznościach przyrody. Pięciogodzinny marsz pozwolił sprawdzić również wytrzymałość i kondycję uczestników.

   Po wysiłku fizycznym  pojechaliśmy do stolicy Tatr, gdzie  nie można było pominąć jednej z najsłynniejszych ulic Zakopanego jaką są Krupówki. Mogliśmy zrobić tam zakupy w licznych sklepach i stoiskach oferujących oryginalne góralskie pamiątki. Dodatkowo poznaliśmy architekturę Zakopanego, styl zakopiański, stworzony przez Stanisława Witkiewicza. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na nocleg i obiadokolację.

   Trzeciego dnia po śniadaniu, pojechaliśmy się do Częstochowy, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Uczniowie wzięli udział  w Eucharystii w intencji maturzystów w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Rojka. Po Mszy uczestnicy pielgrzymki odprawili Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich, potem udali się w drogę powrotną do Grabowca.

   Dzięki wycieczce uczniowie liceum zobaczyli dużo pięknych miejsc. Poznali uroki Tatr, Zakopanego, Krakowa i Częstochowy. Pogoda dopisała i plan wycieczki został zrealizowany. Ta wycieczka pokazała licealistom piękno naszego kraju i uświadomiła,  że warto zwiedzać i poznawać nasz kraj. Dziękujemy firmie transportowej Teterycz za bezpieczną podróż.

Galeria