IMG 20221007 084207

    1 września 1939 roku atakiem na Wieluń i Westerplatte, nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Tego dnia rozpoczął się największy i najbardziej okrutny konflikt zbrojny w dziejach świata.

   Aby przybliżyć okrutne wydarzenia z czasów II wojny światowej uczniowie klas ósmych uczestniczyli w lekcji historii w terenie. 7 października br. odwiedzili cmentarz wojskowy w Tomaszowie Lubelskim, by oddać hołd poległym żołnierzom Armii Lublin dowodzonej przez gen. Tadeusza Piskora, którzy walczyli we wrześniu 1939 r. pod Tomaszowem Lubelskim. Następnie udali się do Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, aby obejrzeć wystawę „Bitwy pod Tomaszowem we wrześniu 1939 r.”. Wystawa prezentuje losy jednych z najcięższych bitew wojny obronnej 1939 r. – bitew pod Tomaszowem Lubelskim, które miały miejsce w dniach 17-20 września oraz 22-27 września 1939 r.

   W dalszej części wyprawy historycznej uczniowie udali się do Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 r. wymordowano około 450 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

   Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej, który został odsłonięty w 102. rocznicę bitwy pod Komarowem, największej bitwy kawalerii XX wieku i jednej z decydujących batalii wojny polsko-bolszewickiej.

    Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Waldemara Greniuka, który był naszym przewodnikiem.

Galeria