IMG 20220929 102307

    29 września br. obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Ta właśnie data wybrana została nie bez powodu. Jest to dzień urodzin Janiny Porazińskiej, zasłużonej Polki, autorki wielu książek dla dzieci, która jest Patronką akcji. Celem święta, którego inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 200 1r., jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

    Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy. Rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest  dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu.

    Święto obchodziliśmy też w naszej szkole. Głośno czytaliśmy na zajęciach świetlicowych, na które dzieci przyniosły ulubione książki: „Nasze magiczne Encanto", „Gang Swojaków", „Gang Słodziaków". Grupa wysłuchała także jednej z bajek Adama Mickiewicza „Przyjaciele" z jej zawsze aktualnym morałem: „prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". Czytaliśmy również w bibliotece, między innymi na języku polskim uczniowie kl. VIII b czytali „Baśnie Barda Beedle'a" J.K. Rowling. Jest to zbiór poruszających wyobraźnię opowieści. Przełożone  zostały z run antycznych przez Hermionę Granger i opatrzone komentarzem przez Albusa Dumbledore'a. Klasa VII głośno czytała „Latarnika" - jedną z nowel Patrona naszej szkoły.

    Święto  warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut dziennie, będzie to duży sukces.

Galeria