IMG 2686Została po nich tylko pamięć

Zostało rodzinne serce

wojenną pieśnią strudzone.

Może jeszcze żal został

dokument w papierach i aktach

i miłość do Ojczyzny

spisana w hymnu taktach.

Wrzesień to miesiąc wspomnień o żołnierzach polskich, którzy oddali swoje życie w obronie wolności naszej Ojczyzny w 1939 roku. Wybuch drugiej wojny światowej, krwawa okupacja niemiecka, zdradziecki atak Sowietów na wschodnie rubieże Rzeczpospolitej, stały się wydarzeniami o znaczeniu symbolicznym. Zmuszają nas do refleksji, przypominają o tych czasach i ostrzegają.

W niedzielę, 25 września, w rocznicę wymordowania żołnierzy polskich, odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne przy pomniku w Grabowcu Górze. Uczennice ze Szkoły Podstawowej, posługując się słowami poetów polskich, opowiedziały o heroicznym poświęceniu się obronie wolności Polski, o zdradzie i bestialskim mordzie dokonanym na polskich żołnierzach, o „Małym Katyniu”. Klimat tego czasu i uczucia towarzyszące obrońcom naszej Ojczyzny podkreślone zostały przez utwory muzyczne, które zaśpiewali uczniowie liceum.

Słowa płynące z wierszy i piosenek oraz doskonała interpretacja głosowa uczniów poruszyły serca i wyobraźnię widzów.

Apel „Modlitwa i pamięć” został przygotowany przez p. Agatę Łaszyńską – Sioma oraz p. Karola Chilewicza.