„Poprzez doświadczenie uczymy się najefektywniej, ponieważ wówczas poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami"

302059033 3504401243121317 110349917874138995 n

Dnia 21 września br. uczniowie naszego liceum mieli okazję wziąć udział w 62. edycji pokazów fizycznych organizowanych przez Wydział Fizyki oraz pokazów z chemii organizowanych przez Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała, gdy szliśmy na UMCS, to pokazy podgrzały nasze emocje. Uczniowie przekonali się, że fizyka nie jest nauką tylko teoretyczną. Znajomość jej praw wyjaśnia wiele zjawisk, z którymi mamy do czynienia na co dzień i służy praktycznym zastosowaniom ułatwiającym nam życie. W tym roku prezentowano doświadczenia z dziedzin: Elektrostatyka, Światło i oko, Ruch obrotowy i Płyny. Mogliśmy się dowiedzieć skąd biorą się błyskawice, na czym opiera się magia kina, jak można udowodnić ruch obrotowy Ziemi, a nawet poznać jedną z hipotez wyjaśniających tajemnicę Trójkąta Bermudzkiego. Doświadczenia i eksperymenty były intersujące i widowiskowe, a nawet wybuchowe i niebezpieczne. Uczniowie mogli brać czynny udział podczas wykonywania niektórych doświadczeń w myśl zasady, że większy jest skutek z nauki poprzez działanie.