20220512 094058

   W dniu 12 maja br. społeczność naszej szkoły świętowała Dzień Patrona, którym jest wybitny pisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla – Henryk Sienkiewicz. Uczniowie naszej szkoły, w ramach lekcji języka polskiego i zajęć w bibliotece szkolnej, przez cały rok szkolny  poznają sylwetkę naszego Patrona oraz jego wspaniałe dzieła, m.in. nowele: „Janko Muzykant”, „Latarnik”, „Sachem”, a także powieści: „Krzyżacy”, „Quo vadis”. Jego utwory posiadają  niezwykłe walory wychowawcze i są znakomitą lekcją historii. Sienkiewiczowskich bohaterów cechuje  honor,  lojalność,  wierność  swoim  przekonaniom,  patriotyzm,  heroizm,  odwaga  i  zdolność  do  poświęceń,  ale także szlachetność i wspaniałomyślność. Henryk Sienkiewicz spełniał się nie tylko w pisarstwie, był także podróżnikiem, społecznikiem i organizatorem kultury narodowej. By uczcić tego znamienitego twórcę i jednocześnie wielkiego patriotę, który pisał „ku pokrzepieniu serc”, jak co roku, świętowaliśmy Dzień Patrona.

   Z tej okazji wybraliśmy się na pieszy rajd do Dańczypola, gdzie odbył się piknik poświęcony naszemu Patronowi. Nieprzypadkowo wybraliśmy właśnie to miejsce. Otóż na początku lipca 1880 r. Henryk Sienkiewicz przybył do Grabowczyka, odwiedzając Stanisława Czachórskiego - brata znanego malarza Władysława Czachórskiego. Zwiedzając okolicę, pisarz podziwiał tutejsze miejsca obronne, liczne wąwozy i wapienne wzgórza. Wraz ze Stanisławem Czachórskim obejrzał także wylot podziemnych lochów zamkowych w Dańczypolu. Według legendy z Góry Grabowiec, gdzie był zamek książęcy, prowadził tunel podziemny do Dańczypola, którym wydostawali się obrońcy w czasie najazdów tatarskich. Wyjście tego tunelu miało miejsce w Dańczypolu. Pisarz był zauroczony pięknem tej miejscowości, która, jak się przypuszcza, była wzorem do stworzenia topografii miejsc najazdu Kozaków i Tatarów pod wodzą Chmielnickiego, opisanych potem w „Ogniem i mieczem”.

   Wędrując w kierunku Dańczypola, mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe widoki okolicy, która tonie w majowej zieleni, przeplatanej żółtymi łanami kwitnącego rzepaku. Po dotarciu na miejsce rozłożyliśmy się wygodnie na kocach, odpoczywając w cieniu rozłożystych drzew. Następnie rozpoczął się turniej „Bitwa pod Grunwaldem na sportowo”, który przygotowali nauczyciele w-f. Rywalizowaliśmy w 3 kategoriach wiekowych, dla których przygotowano różne konkurencje sportowe. Zabawa była wspaniała i przyniosła wszystkim wiele radości, szczególnie najmłodszym uczniom. Ponieważ walka, która odbywała się na otwartym terenie i w pełnym słońcu, była zacięta i wyczerpująca, przypominała prawdziwą bitwę pod Grunwaldem. Walczyliśmy dzielnie, a Sienkiewicz byłby z nas dumny! W przerwie turnieju odbyła się biesiada staropolska, podczas której serwowano tradycyjny bigos oraz pieczone kiełbaski.

   Kolejnym punktem programu było podsumowanie konkursów poświęconych Patronowi szkoły. Jako pierwsi pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe i słodkie upominki otrzymali zwycięzcy turnieju „Bitwa pod Grunwaldem na sportowo”, czyli klasy: III a, V b, VIII a, a także klasy, które wygrały konkurs plastyczno – techniczny „Kotylion dla Sienkiewicza”.
W ramach tego konkursu każda klasa miała za zadanie przygotować własny kotylion poświęcony Sienkiewiczowi, a zwycięskimi klasami okazały się: III a, IV b, VIII a. Jako kolejni swoje nagrody odebrali laureaci konkursu multimedialnego, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, „ Chwila z Sienkiewiczem”. Zadanie konkursowe polegało na nagraniu 3–minutowego filmiku, który ukazuje jak uczeń czyta wybrany przez siebie fragment z dowolnego utworu Sienkiewicza. Oto laureaci:

   kategoria klasy IV – VI szkoły podstawowej

   I miejsce ex aequo – Maja Pijajko i Julia Kulik

   II miejsce – Hubert Surma

   III miejsce ex aequo – Kamila Bednarczuk i Wojciech Bodziacki

   Wyróżnienie:

   Alicja Bednarczyk

   Arkadiusz Dudek

   Małgorzata Rachańska

   Igor Jabłoński

   Szymon Musur

   kategoria klasy VII –VIII szkoły podstawowej oraz klasy I – III liceum

   I miejsce – Martyna Winiarska

   II miejsce ex aequo – Karol Litwin i Wiktoria Bednarczuk

   III miejsce ex aequo – Dawid Stasiuk i Marta Nowak

  Wyróżnienie:

   Ewelina Staszczuk

   uczniowie klasy II lo

Podczas podsumowania wręczono także nagrody laureatom konkursu literackiego „Podziwiam Cię … - list do wybranego bohatera z utworu H. Sienkiewicza”. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu listu do wybranego bohatera z utworów H. Sienkiewicza, w którym należało wyrazić swój podziw dla niego, jego postępowania lub jego charakteru i uzasadnić swój wybór. Oto laureaci:

   kategoria klasy IV – VI szkoły podstawowej

   I miejsce – Maja Skrzyńska

   II miejsce – Alicja Bednarczyk

   III miejsce ex aequo – Adam Woźniak i Anita Kaczmara

   kategoria klasy VII –VIII szkoły podstawowej oraz klasy I – III liceum

   I miejsce – Bartosz Kołodziej

   II miejsce – Dawid Stasiuk

   III miejsce – Gabriela Skubiszewska

  Wyróżnienie:

   Maja Popek

   Oliwia Prokop

           

    Po dniu pełnym wrażeń i dobrej zabawy wróciliśmy do szkoły. Tego dnia dopisały nam także: pogoda i dobry humor. Podczas pikniku odwiedził nas wójt gminy Grabowiec, pan Bartosz Popek, który przybył do nas z torbą pełną słodyczy, za które serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy także do sołtysa Dańczypola, pana Zbigniewa Czerwonki, który bardzo serdecznie przyjął nas w Dańczypolu i pomógł w organizacji pikniku.

Galeria