fot

   W dniach 14 – 15 grudnia 2021 r. w naszej szkole uczniowie kl. 7 i 8 uczestniczyli w warsztatach profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Program był finansowany przez Urząd Gminy w Grabowcu (Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Program zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii. Pokazuje młodym ich ogromny, pozytywny potencjał – zupełnie inaczej niż o młodzieży i do młodzieży mówią masowe media.

   Archipelag Skarbów prowadzony był przez trzech specjalnie przeszkolonych trenerów z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej. Podczas ośmiogodzinnych warsztatów młodzież zamieniała się w poszukiwaczy skarbów: głębokiego szczęścia, trwałej miłości i realizacji w życiu własnych marzeń i pasji. Przekazywana została młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Trenerzy dawali młodym konkretne wskazówki, jak sobie radzić z pierwszą miłością, złością i gniewem. Poruszali także problemy uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Ważną częścią warsztatów był trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczyli, jak umieć się przeciwstawić presji rówieśników. Jednym z celów programu jest odczarowanie przekazu mediów oraz stylu życia celebrytów. Archipelag Skarbów pokazuje młodzieży, że najważniejszy przewodnicy i autorytety, od których mogą się wiele nauczyć w życiu są wokół nich. Są to rodzice, dziadkowie, wychowawcy, trenerzy.

   Warsztaty miały atrakcyjną dla młodzieży formę. Informacje przekazywane były poprzez prezentacje multimedialne, krótkie filmiki, muzykę oraz relacje ludzi. Do ćwiczeń zgłaszali się ochotnicy, którzy nagradzani byli brawami oraz prezentami. Uczniowie motywowani byli do zadawania pytań, głosowania, prezentowania swojego stanowiska, a nawet śpiewania z trenerami „Szanty z Archipelagu Skarbów”. Podsumowaniem warsztatów był festiwal twórczości młodzieży. Chętni uczniowie przygotowali wiersz i plakaty. Osoby, które w drugim dniu warsztatów miały najwięcej elementów niebieskich otrzymały duże brawa i nagrody.

   Dziękujemy klasom 7 i 8 SP za zaangażowanie i aktywny udział w warsztatach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

   Koordynatorzy: Iwona Kulik i Ewa Radelczuk

Galeria