Nokturn

Gorzko pachną samotną jesienią

te wieczory bez Ciebie umarłe,

kiedy marzę zaplątany w jesień,

kiedy serce mnie dławi pod gardłem.

Kiedy liście żółtawym odblaskiem

spełzną na dół na ściśnięte pięście,

w mgłach daleko zagubiona radość,

w mgłach daleko zagubione szczęście.

Potem noce mnie ciszą umęczą,

myśli spali błyskawicą drżenie,

potem serce mi wydrze przymarłe

jesień w wieczór spłakany wspomnieniem.

6-X-38

Krzysztof Kamil Baczyński
 
 DSC01362
 
 

   Nic tak nie sprzyja poezji, jak schyłek jesieni, kiedy granica między tym, co duchowe, a tym co materialne wydaje się wyjątkowo cienka. Dlatego w trakcie tegorocznych  Zaduszek Poetyckich  chcieliśmy dać Państwu okazję do spotkania pełnego wspomnień! W kameralnym klimacie staraliśmy się przybliżyć ponadczasowe kompozycje towarzyszące niezwykłym i ważnym momentom naszego narodu.

     Koncertem tym chcieliśmy upamiętnić wielkich twórców literatury i kultury polskiej – Literackich Patronów 2021 Roku, jak i umożliwić przywołanie własnych okruchów pamięci.
Z uwagi na to, uczniowie  kl. 7 a i 7 b, przygotowani przez p. Agatę Łaszyńska – Sioma, zaprezentowali utwory pochodzące z dorobku Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, przedstawili prekursorstwo dzieł Stanisława Lema oraz wygłosili Dekalog Miłości, który ułożył kardynał Stefan Wyszyński.

    W ramach oprawy muzycznej uczennice, przy akompaniamencie p. Karola Chilewicza, zaśpiewały utwory opierające się również na twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Cypriana Kamila Norwida.

Dekorację przygotowała p. Barbara Nowak.

Galeria