IMG 2534

    Grupa 55 uczniów naszej szkoły w miniony piątek, tj. 19 listopada udała się do Nowej Dęby, gdzie znajduje się Muzeum Bombki Choinkowej. Aby poczuć świąteczną atmosferę tego okresu, warto zagłębić się w tajemnicę tych małych, kruchych rękodzieł artystycznych. Trudno uwierzyć, że świąteczna bombka wzięła się z „biedy”. Swoją karierę rozpoczęła w połowie XIX wieku w Niemczech. Jeden z pracowników szklanej manufaktury, Hans Greiner, wydmuchał z cienkiego szkła kształt przypominający jabłko, gdyż nie stać go było na prawdziwe owoce, orzechy i cukierki, które dotychczas zdobiły bożonarodzeniowe drzewka. Szklane kule powiesił na choince. Spodobały się one sąsiadom i w kolejnych latach, każdy z nich chciał także bombkami dekorować swoje drzewko.

    To niezwykłe miejsce prezentuje przepiękne bombki choinkowe, które zdobiły choinki naszych dziadków, a na przestrzeni ostatnich lat przybrały różnorodne kształty i formy. Pobyt w tym miejscu wprowadził uczniów w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia i związanej z nimi tradycji przystrajania choinki.

     Zwiedzanie muzeum pozwoliło uczniom poznać proces powstawania bombek. Największą frajdą były warsztaty podczas których, każdy mógł ozdobić własną, niepowtarzalną bombkę.

Galeria