254093495 643201977061481 8675103134750108376 n

       W dniach 21 -23 października 2021 roku uczniowie naszego liceum brali udział w trzydniowej wycieczce   Kraków – Zakopane – Częstochowa

       Pierwszy dzień wycieczki  przeznaczony był na zwiedzanie Krakowa i dojazd do Zakopanego. W Krakowie  uczniowie zobaczyli m.in. Kościół Mariacki, Wzgórze Wawelskie – dawny ośrodek władzy, Sukiennice, Rynek Główny, a także Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Docierając do stolicy Tatr nie można było pominąć jednej z najsłynniejszych ulic Zakopanego jaką są Krupówki. Uczniowie zrobili tam zakupy w licznych sklepach i stoiskach oferujących oryginalne góralskie pamiątki. Wieczorem uczestnicy wycieczki dotarli do Murzasichla, gdzie był zaplanowany nocleg i wyżywienie u Państwa Długoszów.

     Drugiego dnia po śniadaniu dołączyła do uczniów Pani przewodnik i wszyscy udali się na Rusinową Polanę, gdzie rozciąga się piękny widok na Tatry Wysokie – zarówno polskie jak i słowackie. Na polanie oprócz drewnianych ław i stołów, przy których można odpocząć stoi szałas, gdzie w sezonie wypasowym, w ramach kulturowego wypasu owiec, można kupić produkty z owczego mleka. Uczniowie mieli okazję spróbować przepyszne oscypki. Jedno jest pewne, widoki jakie rozciągają się z polany na Tatry są naprawdę niezapomniane. W czasie wędrówki Pani przewodnik zwracała uwagę na ukształtowanie i rzeźbę terenu, piętrowość roślinną i klimat górski. Uczniowie poznali genezę wiatru halnego i odczuli na sobie jego moc. Następnie wszyscy udali się do Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach znanej też jako Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Kolejny etap wycieczki to przejazd do Zakopanego i obejrzenie skoczni narciarskich, na których odbywają się zawody w skokach. Później uczniowie pojechali do miejsca  zakwaterowania na posiłek. Po obiadokolacji o 19.00 wszyscy udali się do Izby Regionalnej „U Gąsienicy" na prelekcję o tematyce tatrzańskiej. Prelekcja prowadzona przez Adama Gąsienicę odbyła się w tradycyjnej drewnianej chałupie. Uczniowie  usłyszeli opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, posłuchali muzyki góralskiej granej na różnych instrumentach. Mogli zobaczyć stroje góralskie, pasterski sprzęt użytkowy oraz instrumenty regionalne. Dopełnieniem prelekcji była prezentacja multimedialna przedstawiająca historię Zakopanego zawierająca stare fotografie postaci związanych z regionem.

      Trzeciego dnia po śniadaniu, uczniowie pojechali do Częstochowy, gdzie zwiedzali Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, a także wzięli udział we Mszy świętej w intencji maturzystów. Po Mszy udali się w drogę powrotną do Grabowca.

      Podczas tej wycieczki uczniowie wiele się  nauczyli oraz zobaczyli dużo pięknych miejsc. Poznali uroki Tatr, Zakopanego, Krakowa i Częstochowy. Dzięki wspaniałej pogodzie plan wycieczki został zrealizowany. Ta wycieczka pokazała młodzieży piękno naszego kraju i uświadomiła,  że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki.

                                                                                                  Anna Kwiatkowska-Stankiewicz

Galeria