„W końcu każdy pójdzie swoją drogą, ale wspólnych przeżyć nikt nam nie zabierze”

1

W piątek 25 czerwca br. uczniowie klas VIII zostali absolwentami Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu. Tego dnia uczniowie klasy VIII a opuścili mury tej szkoły, zabierając ze sobą świadectwa ukończenia szkoły, nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, upominki od młodszych kolegów i koleżanek oraz własne kroniki klasowe jako pamiątkę z lat szkolnych.

„Kronika klasowa – skarbnica wspomnień” to innowacja pedagogiczna, którą uczniowie klasy VIII a realizowali, pod opieką pani Beaty Jaworskiej, przez ostatnie pięć lat. Każdy uczeń prowadził własną kronikę klasową, w której opisywał wydarzenia z życia klasy i szkoły, m.in. uroczystości klasowe, wycieczki, występy w spektaklach teatralnych, czy częściach artystycznych prezentowanych w szkole oraz podczas uroczystości gminnych. W kronikach znalazły się także wpisy dotyczące ich osiągnięć oraz ciekawostki związane z klasą. Wszystkie wydarzenia uczniowie dokumentowali zdjęciami. Miło było popatrzeć jak z wielkim zaangażowaniem redagowali własne kroniki, wymieniając się swoimi spostrzeżeniami i współpracując ze sobą w przyjaznej atmosferze. Świetnie się razem bawili, wklejając zdjęcia i wspominając swoje przeżycia związane z utrwalonymi na nich wydarzeniami.

Kronika klasowa to niezwykle cenna rzecz, której wartość wzrasta wraz z upływem lat i która w przyszłości stanie się wspaniałą skarbnicą ich wspomnień ze szkoły. To dzięki niej za kilkanaście, kilkadziesiąt lat przypomną sobie swoich nauczycieli, kolegów i koleżanki z ławki oraz wydarzenia, których byli uczestnikami. Dziś, w czasach smartfonów, Facebooka i Instagrama, wydawać by się mogło, że taka kronika klasowa jest już przeżytkiem, ale nic bardziej mylnego! Uczniowie sami przyznają, że robią setki zdjęć, wrzucają je na portale społecznościowe, gdzie wszystko zmienia się bardzo dynamicznie i już po krótkim czasie zapominają o tych zdjęciach, a nawet nie kojarzą ich z wydarzeniami. Dlatego też celem tej innowacji była potrzeba zachowania najważniejszych wspomnień ze szkoły w jednym miejscu – kronice klasowej. Cel został osiągnięty – w piątek każdy z nich zabrał ze sobą wspomnienia z naszej szkoły zawarte we własnej kronice klasowej.

Zapraszamy do obejrzenia niektórych wpisów i zdjęć, które znalazły się w ich konikach.

Galeria