fot

Każdego roku w maju świętujemy Dzień Patrona w naszej szkole, która nosi zaszczytne imię Henryka Sienkiewicza. Tradycją szkoły są uroczyste obchody tego święta, które mają na celu uhonorowanie tego wielkiego pisarza, jednak powiedzieć o nim pisarz i noblista to zdecydowanie za mało. Sienkiewicz był wzorem człowieka, Polaka i patrioty. Na jego powieściach wychowały się pokolenia naszych rodaków. Książki Sienkiewicza pomagały przetrwać ciężkie dla narodu polskiego chwile, dodawały otuchy i nadziei.

W tym roku Dzień Patrona obchodzimy inaczej niż zazwyczaj. Nie możemy świętować tego dnia wspólnie, ze względu na pandemię, ale nie zapominamy o naszym patronie. Tegoroczne świętowanie będzie miało różnorodne formy i będzie trwało od maja do czerwca.

Harmonogram obchodów Dnia Patrona

L.p. Działanie Odpowiedzialni

Przedszkole

1. Konkurs plastyczny pod hasłem „Bohaterowie utworów H. Sienkiewicza oczami przedszkolaków”.

M. Hołosyniuk

2. Wspólne nagranie hymnu szkoły.

K. Chilewicz

M. Hołosyniuk

E. Soroka

M. Panas

3. Pokaz mody stylizowany na czasy, w których żyli bohaterowie utworów H. Sienkiewicza. M. Hołosyniuk
4. Zorganizowanie kącika patrona szkoły. M. Hołosyniuk
5. Projekt rodzinny „Laurka dla Patrona”. M. Panas

Szkoła Podstawowa

6. Konkurs na przebranie dla klas I – III  pod hasłem „Bohaterowie z utworów H. Sienkiewicza”. wychowawcy klas I - III
7. Obejrzenie prezentacji lub filmu nt. "Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza". Rozwiązywanie quizu "Co wiem o naszym Patronie?". wychowawcy klas IV - VIII
8. „Sienkiewicz w liczbach” – konkurs plastyczny dla klas VIII. M. Salińska
9. Zajęcia sportowe z Patronem. K. Karczmarz
10. „Sklep z pamiątkami nawiązującymi do Henryka Sienkiewicza” – konkurs plastyczno – informatyczny.

Beata Jaworska

Renata Pieczykolan

Agnieszka Jałowicka

Agata Łaszyńska - Sioma

11. Przygotowanie wystawy książek Henryka Sienkiewicza i publikacji o Patronie. B. Momot
12. Przygotowanie gazetki na korytarzu szkolnym nt. "175. rocznica urodzin H. Sienkiewicza". B. Momot

Liceum Ogólnokształcące

13. Przygotowanie i zaprezentowanie przez uczniów (kl. II)  na lekcji geografii mapy podróży Henryka Sienkiewicza.

A. Stankiewicz - Kwiatkowska

14. Projekt multimedialny pod hasłem „Twórczość Henryka Sienkiewicza - Escape room”, realizowany w kl. II (profil wojskowy). I. Karczmarz
15. Test wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza dla klas II. K. Zienkiewicz
16. Rajd pieszy „Śladami H. Sienkiewicza” połączony z grą terenową (kl. I).

A. Danilczuk