20241022 085303

   1 września 1939 roku atakiem na Wieluń i Westerplatte, nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Tego dnia rozpoczął się największy i najbardziej okrutny konflikt zbrojny w dziejach świata. 

   Aby przybliżyć wydarzenia z czasów II wojny światowej uczniowie klas ósmych wzięli udział w żywej lekcji historii. 22 października br. udali się do Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu. Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu był ośrodkiem eksterminacji ludności żydowskiej, w którym od marca do grudnia 1942 r. wymordowano około 450 tysięcy osób, przede wszystkim Żydów z Polski, ale też z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.

   W dalszej części wycieczki historycznej uczniowie odwiedzili cmentarz wojskowy w Tomaszowie Lubelskim, by oddać hołd poległym żołnierzom Armii Lublin dowodzonej przez gen. Tadeusza Piskora, którzy walczyli we wrześniu 1939 r. pod Tomaszowem Lubelskim.

  Uczniowie mieli również możliwość zobaczenia pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej, który został odsłonięty w 102. rocznicę bitwy pod Komarowem, największej bitwy kawalerii XX wieku i jednej z decydujących batalii wojny polsko-bolszewickiej.

  Organizatorkami lekcji historii w terenie były pani Elżbieta Widyma i pani Agnieszka Jałowicka.

Galeria

 

 

   

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Waldemara Greniuka, który był naszym przewodnikiem.