Książki, to są najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.

Jan Rak

1

W dniu 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ma na celu promowanie czytelnictwa i literatury oraz zwrócenie uwagi na problem związany z ochroną praw autorskich. Od 2001 roku, z okazji Światowego Dnia Książki, UNESCO wybiera jedno miasto, które otrzymuje tytuł Światowej Stolicy Książki. Aby otrzymać to wyróżnienie należy przygotować najlepszy program promujący czytelnictwo.

W tym roku, w ramach obchodów Święta Książki, w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Literacki „Książka ma moc”, którego organizatorem była pani Beata Jaworska. Konkurs skierowany był do uczniów szkoły podstawowej z klas IV – VIII oraz nauczycieli. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie dokonać własnej interpretacji zaprezentowanych grafik, które w różnorodny sposób nawiązywały do czytania książek. Oczywiście najważniejszym celem tego konkursu było uświadomienie młodzieży, iż w dobie szybko rozwijających się środków multimedialnych powrót do tradycyjnej książki, czytanej dla przyjemności, jest wartością samą w sobie. Zaprezentowana w konkursie grafika miała także zwrócić uwagę młodego pokolenia na korzyści jakie przynosi czytanie książek.

Jury wyłoniło następujących laureatów:

• w kategorii klas IV - VI:

I miejsce – Antoni Szatraj

II miejsce ex aequo – Paweł Staszewski, Patrycja Kulik

III miejsce ex aequo – Antoni Mandziuk, Wojciech Chudzik

• w kategorii klas VII - VIII:

I miejsce – Arkadiusz Dudek

II miejsce – Anita Kaczmara

III miejsce ex aequo – Karolina Jakubowska, Wojciech Bodziacki

• w kategorii „Nauczyciele” laureatką konkursu została Pani Agnieszka Jałowicka.

Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci książek.

Gratulujemy wszystkim laureatom!