0001

28 lutego br. delegacja naszej szkoły w składzie: pani dyrektor Elżbieta Widyma oraz opiekun pocztu sztandarowego p. Anna Danilczuk wraz z uczniami II i IV klasy LO o profilu mundurowym, wzięła udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych w Kałuszynie, upamiętniających tragiczne wydarzenia z 1943 r. jakim były wysiedlenia Grabowca i okolic. To właśnie w Kałuszynie wiele dzieci z Zamojszczyzny, 81 lat temu, zostało przyjętych przez rodziny pod swój dach, otrzymując tym samym szansę na przeżycie. Oprócz delegacji szkolnej do Kałuszyna udał się wójt Gminy Grabowiec pan Bartosz Popek oraz przedstawiciele Dzieci Zamojszczyzny, m.in.: pani Irena Podleś, pani Marianna Popek oraz pani Jadwiga Czerw.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej, odprawionej w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, aby złożyć wieńce i zapalić znicze na mogile Dzieci Zamojszczyzny. Wzruszającym i wymownym akcentem było złożenie na mogile białych kwiatów przez najmłodszych uczestników uroczystości, uczniów klasy trzeciej. Z cmentarza delegacje i zaproszeni goście udali się do Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie. Gości przywitał dyrektor szkoły p. Marek Pachnik, następnie kilka słów do zaproszonych gości skierował wójt gminy Kałuszyn, pan Arkadiusz Czyżewski. Niezwykłym przeżyciem okazały się prelekcje potomków rodzin, które w 1943 r. przyjęły dzieci m.in. z Grabowca i okolic do swoich rodzin, ratując ich tym samym od śmierci. Z zapartym tchem i łzą w oku słuchało się wielu wzruszających wspomnień. Podczas uroczystości dokonano również podsumowania konkursu historyczno – plastycznego, nawiązującego do tematyki wysiedlenia Zamojszczyzny i przyjęcia dzieci przez rodziny w Kałuszynie. Spotkanie zakończono poetyckim występem trzech uczennic oraz montażem muzycznym. Każdy z zaproszonych gości otrzymał publikację wydaną przez szkołę podstawową, będącą podsumowaniem ww. konkursu oraz podejmowanych od wielu lat wspólnych działań na rzecz pamięci historycznej o Dzieciach Zamojszczyzny. Dla naszej młodzieży wizyta w Kałuszynie było doskonałą lekcją historii, a także chwilą refleksji i zadumy. Dla obecnych na uroczystości, Dzieci Zamojszczyzny, było to głębokie przeżycie, które przypomniało im o tamtych trudnych wydarzeniach sprzed lat a jednocześnie dało nadzieję, że poprzez pamięć młodego pokolenia, ich cierpienie nigdy nie zostanie zapomniane.