Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nasi partnerzy

 

Wizyta polskich dzieci z Litwy

6 – 11 czerwca 2014 r.

 

W dniach 6 – 11 czerwca 2014 r. gościła w naszej szkole 18 – osobowa grupa dzieci    z Litwy z dwiema wychowawczyniami -  panią Anną Radewicz i panią Galiną Zaciszko.  Dzieci są uczniami szkoły w Rostynianach, którą w kwietniu br. odwiedziła pani dyrektor Elżbieta Widyma.

Podczas pobytu w Grabowcu goście z Litwy mieszkali w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym i korzystali z posiłków w szkolnej stołówce. Uczestniczyli w wielu zajęciach i wycieczkach. W sobotę 7 czerwca dzieci wybrały się na wycieczkę po Roztoczu. Odwiedziły m.in.: Krasnobród, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn. Niedzielne przedpołudnie 8 czerwca spędziły w Dańczypolu uczestnicząc w przygotowanych dla nich grach i zabawach, miały także okazję przejechania się bryczką. Popołudniu wysłuchały koncertu szkolnego zespołu wokalno – instrumentalnego   i uczestniczyły we Mszy św. w kościele parafialnym. Wieczorem odbyło się ognisko pod Górą Zamkową, któremu towarzyszyły pokazy Bractwa Rycerskiego. W poniedziałek 9 czerwca goście z Litwy zwiedzali szkołę i uczestniczyli w zajęciach a także w pokazie teatrzyków szkolnych. W południe wyruszyli na wycieczkę do Zamościa, która rozpoczęła się spotkaniem ze starostą zamojskim panem Henrykiem Matejem. Zwiedziły Ogród Zoologiczny, zamojski Rynek Wielki i Rotundę. We wtorek 10 czerwca dzieci wybrały się na wycieczkę do Lublina, gdzie zwiedziły m.in.: Majdanek, Zamek Królewski, Starówkę Lubelską. Po przyjeździe wzięły udział w dyskotece integracyjnej. Wieczorem odbyło się pożegnanie gości z Litwy, którzy we środę rano wyruszyli do Warszawy.

Pobyt dzieci z Litwy w Grabowcu był możliwy dzięki Fundacji im. ks. Stefana. Niedzielaka zajmującej się pomocą rodakom na Wschodzie, Starostwu Powiatowemu w Zamościu, Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Mikołaja w Grabowcu, Wójtowi Gminy Grabowiec oraz Zespołowi Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację przyjazdu i pobytu polskich dzieci z Litwy  w Grabowcu. Szczególne podziękowania dla nauczycieli naszej szkoły, którzy nie szczędzili czasu i energii, by wizyta litewskich gości przebiegała jak najatrakcyjniej  i pozostała na długo w ich pamięci.

 

 

Dzień 1. Powitanie, zakwaterowanie, obiado-kolacja

Dzień 2. Wycieczka po Roztoczu

 Dzień 3. Zabawy w plenerze i spacer do Dańczypola

 

 Dzień 3. Koncert w kościele i Msza św.

Dzień 3. Ognisko i zabawy pod Górą Zamkową

Dzień 4. Pokaz teatrzyków szkolnych

Dzień 4. Wycieczka do Zamościa i spotkanie z Panem Starostą

Dzień 5. Wycieczka do Lublina

Dzień 5. Dyskoteka integracyjna

Dzień 5. Pożegnanie dzieci z Litwy


 

 


Z wizytą w polskich szkołach na Litwie

10 – 13 kwietnia 2014 r.

Dyrektor Zespołu Szkół pani Elżbieta Widyma wspólnie z delegacją tj. p. Ludwikiem Pawłowskim z Archikonfraterni Literackiej św. Jana w Warszawie oraz przedstawicielami Politechniki Warszawskiej gościła w polskiej Szkole Podstawowej im. Mariana Zdziechowskiego w Suderwie oraz Szkole Filialnej w Rostynianach.

Głównym celem wizyty było zaproszenie dzieci polskich do naszej szkoły w Grabowcu na kilkudniowy wypoczynek, umożliwiający poznanie walorów historyczno – krajoznawczych Polski oraz nawiązanie kontaktów ze swoimi rówieśnikami. Ustalono, że grupa ok. 20 dzieci wraz z opiekunami będzie gościła w naszej szkole od 6 do 11 czerwca 2014 r. Obecnie czynimy przygotowania do przyjęcia naszych gości z Wileńszczyzny.

Wizyta na Wileńszczyźnie była okazją do zwiedzenia miejsc bliskich każdemu Polakowi: Kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie, przepięknej Starówki Wileńskiej, Cmentarza Polskiego na Rossie, miejsc związanych ze Adamem Mickiewiczem i św. Faustyną Kowalską.

 

 


 

 

Z wizytą na Litwie 24-27 października 2013 r.

    W tym roku nasza szkoła nawiązała współpracę z polską Szkołą Podstawową im. Henryka Sienkiewicza w Rostynianach na Litwie. Szkoła ta jest obecnie filią gminnej Szkoły Podstawowej im. Mariana Zdziechowskiego w Suderwie, region Wilno. 
    Do szkoły w Rostynianach uczęszcza 39 uczniów. Dzieci uczą się w klasach I – VI oraz w przedszkolu. Dyrektorem szkoły jest pani Teresa Młyńska. Kadra pedagogiczna składa się z następujących nauczycieli: Alina Dzisiewicz (matematyk), Galina Zaciszko (nauczyciel klas początkowych), Bożena Kilniene (lituanistka), Liucija Stefanowicz (polonistka), Ana Radewicz (nauczyciel grupy przygotowawczej), Anna Kotłowska (pomocnica grupy przygotowawczej), Justyna Dainowska (anglistka), Irena Jancziauskine (geograf), Jarosław Subocz (historyk), Iwona Bujnowskaja (muzyk), Jadwiga Guk (nauczyciel wychowania fizycznego), Ludmiła Sitnikowa (chemik), Liucija Lipiejko (informatyk), Krystyna Mazuro (katechetka), Józef Darasewicz (plastyk), Leokadia Malewska (fizyk), Anna Bałabanowa (pracownik pomocniczy).
    W dniach 24 – 27 października z wizytą w szkole w Rostynianach gościł pan Waldemar Greniuk, który pojechał na Litwę
 w ramach akcji niesienia pomocy szkołom na Wschodzie zorganizowanej przez Fundację im. ks. Stefana Niedzielaka, działającej przy Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
     W najbliższych miesiącach, w ramach zacieśniania współpracy i wzajemnego poznania się, zaplanowana jest wymiana uczniów obydwu szkół.

 

 


 

 

Z wizytą w Kałuszynie - 12 września 2013 r.

   Na zaproszenie Burmistrza Kałuszyna oraz lokalnego związku kombatantów czterdziestodziewięcioosobowa delegacja mieszkańców gminy Grabowiec, środowisko Dzieci Zamojszczyzny i przedstawiciele ich rodzin oraz lokalna władza świecka i duchowna, a także młodzież i nauczyciele Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza udała się 12 września 2013 roku do Kałuszyna w województwie mazowieckim. Okazją do ponownego, trzeciego już w tym roku, spotkania były obchody 74 rocznicy walk wrześniowych pod Kałuszynem oraz upamiętnienie 70 rocznicy wysiedlenia Dzieci Zamojszczyzny. 
    Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której w kruchcie świątyni odsłonięto tablicę upamiętniającą pomoc udzieloną w czasie II wojny światowej Dzieciom Zamojszczyzny przez mieszkańców gminy Kałuszyn oraz Chróścic. Następnie wręczano odznaczenia najbardziej zasłużonym kombatantom. Medalem za pielęgnowanie pamięci historycznej przez uczniów i nauczycieli udekorowano sztandar Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie.
    Dalsza część uroczystości odbyła się na miejscowym cmentarzu parafialnym, gdzie poświęcono tablicę upamiętniającą zmarłe w Kałuszynie Dzieci Zamojszczyzny oraz złożone zostały kwiaty i wieńce na grobach tych, którzy pozostali na zawsze wśród życzliwych ludzi na tej świętej ziemi. 
    Następnie zaproszeni goście udali do szkoły na smaczny poczęstunek, podczas którego prowadzono owocne rozmowy. Czas upływał w serdecznej atmosferze. Na koniec zostaliśmy poproszenie przez nauczycieli, by zwiedzić budynek szkoły i jego otoczenie. Wielką troską objęta jest pracownia historyczna, która przypomina nieco naszą Izbę Pamięci, gdyż gromadzone są tam liczne eksponaty i pamiątkowe fotografie. Ostatnim akcentem pobytu były pamiątkowe wspólne fotografie
, do obejrzenia których zapraszam. 

Teresa Goździejewska
 
 
 
Nasi Partnerzy z Kałuszyna - materiały
 
 
Nasi Partnerzy z Kałuszyna - foto galeria

 
 
Nasi Partnerzy z Rendsburga - materiały
 
    W dniach od 8 do 14 maja gościła 10-osobowa grupa młodzieży z Rendsburga w ramach wymiany polsko - niemieckiej. Osoby te biorą udział w projekcie, do którego przystąpiła nasza szkoła, zatytułowanym: „Europa bez granic. Moja Ojczyzna – moja szkoła – ja… poznaj mój kraj – poznaj mnie”. Szkoła uzyskała dofinansowanie z Biura Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Pomysłodawczyniami inicjatywy były pani Anna Danilczuk i pani Anna Mandziuk – nauczycielki języka niemieckiego w naszym zespole.
 
 Nasi Partnerzy z Rendsburga
 
 

 

 

 

Rok Patrona

Szkoła dla Niepodległej

sto lat niepodległości

O Grabowcu

Europejski Fundusz Społeczny

Europejski Fundusz Społeczny

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Copyright 2012. Joomla Templates 2.5 | Zespół Szkół w Grabowcu im. Henryka Sienkiewicza | Administrator strony UNIDEB